Otomobil Satışlarına Uygulanan “6 Ay 6 Bin Km Kısıtlaması” Bir Kez Daha Uzatıldı! Bugüne Kadar Toplam Kaç Milyon TL Ceza Kesildiği de Açıklandı

Ticaret Bakanlığı, 2022’de alınan bir kararla ikinci el araç alım satımlarını ve fiyatlarını kontrol altına almak amacıyla “6 ay 6 bin kilometre” kısıtlaması getirmişti. Bu kısıtlama, sıfır otomobillerin 6 bin kilometreye ulaşmadan satılmasını engelliyordu. Geçen süreçte karara uymayanlara milyonlarca TL ceza yazıldığını görmüştük.

Şimdi ise bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. Bakanlık, bugün yaptığı açıklamayla kısıtlamanın bir kez daha uzatıldığını duyurdu. Normalde 1 Temmuz’da son bulacak kısıtlama, 6 ay daha uzatıldı.

1 Ocak 2025’e kadar devam edecek!

Açıklamaya göre spekülatif fiyat oluşumları ile stokçuluk faaliyetlerini ortadan kaldırmak ve adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa oluşturmak için uygulanana pazarlama ve satış kısıtlaması, 1 Ocak 2025 tarihine kadar uzatıldı. Yani motosiklet, otomobil ve arazi taşıtları bu tarihe kadar 6 bin kilometreye ulaşana kadar satılamayacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Ticaret Bakanlığımızca yapılan düzenleme ve denetimler neticesinde; sıfır taşıtların ikinci ele düşürülerek satışa sunulması yoluyla haksız kazanç sağlanmasının önüne geçilmiş, sıfır taşıt arzının artmasına katkı sağlanarak gerçek ihtiyaç sahiplerinin taşıta ulaşmalarına imkân sağlanmış ve otomotiv sektöründeki spekülatif fiyat artışları engellenerek tüketici mağduriyetleri ortadan kaldırılmıştır. Bu doğrultuda, söz konusu kazanımlar göz önünde bulundurularak, ilgili iki düzenlemenin de 6 ay süreyle, 1 Ocak 2025 tarihine kadar yeniden uzatılmasına Ticaret Bakanlığımızca karar verilmiştir.
Bu çerçevede, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesiyle ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin yanı sıra, bir takvim yılı içinde yetki belgesiz üç ve üzerinde ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan tüm gerçek veya tüzel kişilerin 6 ay – 6 bin km. düzenlemesine aykırı satışlarının Noterlikler tarafından engellenmesine devam edilecektir.”

Karara uymayanlara ne kadar ceza kesildiği de açıklandı

Bakanlık, uzatılmaya ek olarak şimdiye kadar kısıtlamaya uymayanlara kesilen ceza miktarını da açıkladı. Buna göre geçen süreçte otomobil yetkili bayisi oto galerilere yaklaşık 52 milyon TL, ilan kısıtlamasına aykırı hareket edenlere ise yaklaşık 90 milyon TL idari para cezası uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir